Örgü Modelleri

Derya Baykal Yıldız Modeli Şal

Derya Baykal Yıldız Modeli Şal
Bizim hanımlarımız örgüyle daha çocukken annelerinin, ninelerinin ellerinde tanışlardır ilk kez. Yani örtü onlar için hiçbir zaman yabancı değildir. Biraz büyüyen bir kızın eline şiş, tığ alması hiç zor olmaz bu nedenle. Örgü örmek hanımlarımızın en büyük zevki. Belki de örgü hanımlar için en eski hobilerden biri. Artık makinelerle örülen kıyafetler el emeğinin yerini almaya çalışsa da hiçbir zaman el yapımı örgüler fabrikasyon örgü kazak, yelek, ceket vb kıyafetlerinin yerlerini alamadılar. Örgü eskiden daha fazla ev içinde giyilecek kıyafetler için kullanılırken artık çıkan birbirinden hoş ipliklerle bayanlar kendilerine dışarıda kullanabilecekleri üstlerinde, boyunlarında gurlinka taşıyabilecekleri şık şallar ve kıyafetler yapabilmekteler.
Şal yapmak istiyorsanız daha önce paylaşmış olduğumuz Tunus işi şal yapılışı ve Bengovil Şal Yapılışı Videolu Anlatım hususlarına göz atabilirsiniz.
Havaların soğumasıyla birlikte ilk aklımıza gelen şalımızı üzerimize almak olur. Şallar bizi aslında çoğu kez kalın giyinme zAhmetinden kurtarırlar. Onlar vasıtası ile aniden soğuyan havalara karşı her daim tetikte olabiliriz. Soğuklarda yapmamız gereken yalnızca yumuşacık şalımızı omuzlarımıza almaktır. Bazen bu şallar yalnızca şıklık için de takılabilmekteler. Özellikle ince ipliklerle örülü şallar yalnızca şıklık amaçlı olarak kullanılabilmişlerdir. Bu narin şallar hanımlar için o kadar kolay olmuşlar ki kış düğünlerinde gelinlerimiz üşümesinler diye gelinliğin üzerine yalnızca bu şallar yakıştırılmışlardır. Bazen daha düğünden evvel gelinlik üzerine bu şalların beyazlarından ince ve narin iplikli olanlarından örülüp hazırlandığı görülmüştür. Bazen de çeyizlerine saklamışlardır genç kızlarımız şallarını. Ben öyle ince ince uğraşamam diyeler de kalın iplikleri kullanarak kendilerinde bir iki gün içinde şal örebilirler. El yapımı şallar ve örgü şallar hanımların vazgeçilmezi olmuşlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu