Örgü Modelleri

Çift Taraflı Örgü Modeli Yapılışı

Çift Taraflı Örgü Modeli Yapılışı
Çift doğrultulu örgü modeli yapımı ile örgü battaniye modelleri ve örgü çanta modelleri amacıyla kullanılabilecek harika bir numune elde edebilirsiniz. Bu örneği çanta ve battaniyelerin dışında atkı, şal modelleri amacıyla de kullanabilirsiniz. Her iki taraftan da modeli belli olan bu örneği hazırlarken ilk zincirleri 4 zincir ve katları şeklinde çekin.

İlk zincirleri çektikten sonra son zinciri elinizle tutup 2 zincir daha çekin ve elinizle tuttuğunuz zincir amacıylae batıp tek seferde çekerek bir yarım trabzan oluşturun. Sıra süresince bütün zincirlerin üstüne üç ilmeği tek seferde çekerek yarım trabzan yapın. Yukarı sıra amacıyla 3 zincir çekip yukarıyaya çıkın. Tığın başına bir kere ip dolayıp alttan ikinci boşluğa bir adet çift trabzan yapın. 1 zincir çekip tığın başına bir kere dolayıp geriye dönerek aradaki boşluğa ilk trabzanı çarprazlayacak şekilde trabzan yapın.

Hiç zincir çekmeden sıradaki trabzanın üstüne bir çift trabzan yapın. Yeniden tığ başına bir kere dolayıp alttan ikinci trabzanın üstüne batarak trabzan yapın. Yine bir zincir çekip çarpaz trabzan yapın. Bu şekilde sırayı bitirin. 3 zincir çekip yukarıyaya çıkın. Çarpraz trabzanların arasına girip trabzan yapacak gibi tek ilmeği çekip başka ilmeği tığ üstünde bırakın. Bu şekilde 4 adet ilmek tığ üstüne bırakın ve tek seferde çekin. 1 zincir çekip aşağıdaki tek trabzanın arasından girip trabzan yapın ve tekrar 1 zincir çekerek aynı şekilde devam edin örneği tekrarlayarak devam ettirin,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu