Örgü Modelleri

Çiçekli Bebek Yeleği Anlatımlı

Çiçekli Bebek Yeleği Anlatımlı
Sevgili hanımlar bebek yeleği yapılışı ile karşınızdayız. Çok şirin ve aynı vakitte çok şık olan bu bebek yeleği yapılışı amacıyla alttaki yazılı talimatları resim ve şablonları dikkatlice takip edin. Renkli bebek yeleği yapılışı nı rahatlıkla yapabileceksiniz. Farklı örgü teknikleri kullanılıyor olsa da öğrendiğinizde bir kaç adet gerçekleştirme isteyeceksiniz. Bebek hazırlığı yapan anne , anneanne ve bababanneler amacıyla uygun bir örgü modeli. Hadi bakalım basit gelsin. Sevgilerimle…
4 numara şiş ile bebe yünü kullanarak yapıyoruz. Marka fark etmez.
78 ilmek başlıyoruz. Bunu üçe bölüyoruz ; 6 ilmek yakası – 18 ilmek robası – 54 ilmek de etek kısmı
etek kısmından anlatıyoruz : 5 er diş haraşo örüyoruz ( yani 10 sıra ). Aradaki düzler de 8 sıra oluyor. Etek ucunu geri dönerek yapıyoruz orası geniş yaka ve roba dar oluyor.
1. sıra yakadan etek ucuna kadar ördük, geri dönüyoruz, etek ucundan geri dönüyoruz. tekrar örüyoruz robaya kadar sonra geri dönüyoruz. tekrar etek ucundan başlıyoruz bu sefer yakaya kadar tekrar geri dönüyoruz. 5 diş haraşo olduktan sonra düz örgü kısmına geçiyoruz ve örneğimizi koyuyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz.
Örneğin yapılışı : Öreceğiniz renkli iplerden şeritler durumunda net hazırlayın. Bir papatyaya ne kadar ip gidiyorsa diğer yerde örüp ölçün zira ipin kalınlığına göre değişecektir. Örneği diğer yerde deneyip söküp o kadar ip ayırın şeritler durumunda hazırlayın.
Papatyaları yapar iken ip yürütmüyoruz. Her papatyanın kendi ipi var onu bağlayarak başlıyoruz bağlayarak bitiriyoruz. Arkası temiz oluyor bebek elbisesinin. papatya 6 sıra da oluyor. ilk sıra ve son sıra ama renk ile düz örülüyor. Etek ucundaki düz ilmek genişliği 8 sıra.
Çicek numune çıkarmayı anlatıyoruz (resimde gri kullanılmış) : 6 ilmek ana rengi örüyoruz ve başlıyoruz, şerit yaptığımız iplerden birini alıyoruz, mor ipimizi aldık örneğin . 2 ilmek mor örüyoruz, 8 ilmek sarı ile ör, kırmızı şerit ip al bağla 2 ilmek düz ör, kaç adet koyacaksan araya 8 ilmek bırak sonra yakaya kadar ördüyoruz geri dönerken delik oluşturmamak amacıyla ilmeği kitliyoruz. geri dönüyoruz ördüğümüz iki ilmeğe varmadan 2 ilmek renkli, sonra 2 ilmek ana renk, sonra 2 ilmek renkli örerek orta bölümünü yapıyoruz. takip ederek bu tür iki ilmekten oluşuyor papatyalar. Sonraki sırada tekrar başta yaptığımız iki ilmeğin karşısına yapıyoruz.
İlmek kitleme nasıl yapılır? : diyelim ki yakaya kadar geldik ordaki ayrımdan geri döneceğiz. Yakada 6 ilmek kalacaktı. soldaki şişte 6 ilmek kalınca geri dön, sonra ipi önde ise arkaya – arkada ise öne al ,sağdaki 6 ilmekten birini soldaki şişe al. sonra ipi tekrar öne al-arkaya al (duruma göre) sonra o ilmeği tekrar sağ şişe örmeden al. Yani 6 ilmek bırakmıştık bıraktığımız ilmeklerden sona kalanın çevresinde ipi doladığımızda sonra örmeye devam ettiğimizde ipi kilitlemiş oluyoruz ilmek kilitlenmiş oluyor. ve delik oluşmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu