Çapraz Fıstıklı Bere Yapımı

  • 09 Mart 2020
  • 1.925 kez görüntülendi.
Çapraz Fıstıklı Bere Yapımı

Çapraz Fıstıklı Bere Yapımı
Kışın dışarıda çok gereksinimiz olacak yeni bir bere örgü modeli anlatımını sizlerin beğenisine sunacağım. Berenin modeli çapraz fıstık modelidir. Bu modeli bere haricinde boyunluk, atkı, bebek battaniyesi projelerinizde de çok rahat uygulayabilirsiniz. Yapı itibari ile biraz kalın ve yumuşa bir bere ama aslında meydana güzel bir netice çıkıyor.
Farklı bere modellerinden diyebileceğimiz tığla fıstıklı bere yapımı sizi çok zorlamayacak bir yapım zorluğuna sahiptir. Daha evvelce lif ördüyseniz çapraz fıstıklı bere modelini de rahatlıkla kavrayabileceksiniz. Alt bant bölümünü dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Misal bu bere örneğinde bir önden bir arkadan örülen çift tırabzanlı bir lastik örgü yapılmıştır. 5 numara tığ ve orta kalın yün bir iplik bu berenin yapımı amacıyla idealdir. İki renkli bir bere modelidir. İstenilirse tek renkte güzel olacaktır.
Çapraz Fıstıklı Bere Örgü Modeli Nasıl Yapılır?
Videolu anlatımı da sahip olunan olan çapraz fıstıklı bere örgü modeli daha evvelce açıkladığım gibi alt alanından başlanır. İlk evvelce berenin örüleceği baş boyunda zincir çekilir. Daha sonra zincirlere batarak sıra başına kadar çift tırabzanlar yapılır. Daha sonra bu oluşturulan tırabzanlara bir önden bir arkadan giriş yaparak tekrar çift tırabzanlar örülür. Lastik örgü alanı bu kadardır.
Çapraz fıstıklı örgü örneğine geçilir. Sadece başlangıçtaki fıstık yapımında 3 zincir çekilir. Diğer fıstık başlangıçlarında üç adet çift tırabzan yapılır. Daha sonra 3 adet fıstık yapılarak bir evvelceki fıstığın yuvasına kapatılır. Her fıstıklı numune başlangıcında 3 adet yuva atlanır. En son ponponu da eklediğimizde çapraz fıstıklı bere örgü modeli neticelanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ