Bebek Yelekleri Tarifi

  • 09 Ocak 2018
  • 2.833 kez görüntülendi.
Bebek Yelekleri Tarifi

Bebek Yelekleri Tarifi
Bu modele yakadan başlanıyor ve dikişsiz olarak giydirmeye hazır duruma geliyor.
Gelelim yeleğimizin yapımına, orta kalınlıktaki bir yün ve ortalama 3-3,5 numatralı şişle yapabileceğiniz bu modele ilk olarak haroşa örgü ile başlıyoruz. 60 ilmekle başlayacağımız yeleğimize aşağı yukarı on sıra kadar haroşa örgü öreceğiz.
Her yeni sıra dönüşünde son kısımlarda artırma yaparak 100 ilmeğe ulaşıyoruz. 100 ilmeğe ulaşmaya iki sıra kala tek düğmemiz amacıyla ilik açmayı unutmadan kol kesimini gerçekleştirelim. Artık yeleğimizin yaka alanı sonuçlanmış durumda.
Kol kesiminin sonrasında elimizdeki 100 ilmeği şu şekilde bölerek öreceğiz; 4 adet haroşa, 16 sıra düz örgü, 10 ilmek kol amacıyla kesilecek, 40 ilmek düz örgü öreceğiz. 40 ilmek düz örgü alanı yeleğin arka bölümünü oluşturacak. Tekrar 10 ilmek kol amacıyla kestikten sonra 4 ilmek haroşa ile yaka başlangıcımıza ulaşmış olacağız.
Anlatımlı kız bebek yeleği modelimizin çatısı hazır duruma geldi bile. Sırada gövde bölümünün örülmesi var. Yeni sıramızda 4 adet haroşa, 16 adet düz örgü öreceğiz, eksilttiğimiz 10 ilmek yerine ilmek attıktan sonra 40 adet düz ilmek ile yeleğin arka bölümünü oluşturalım. Diğer kol amacıyla kesmiş olduğumuz 10 ilmeği de şişe attıktan sonra 16 sıra düz ve 4 sıra haroşa ile sırayı bitirelim.
Yukarıda anlattığım son sırayı yeleğin boyu dilediğiniz uzunluğa istikbal şekilde tekrarlayın ve boyu dilediğiniz kadar olduktan sonra keserek yeleği tamamlayın. Yakadan ve dikişsiz olarak örülen bu kolay, anlatımlı bebek yeleği modelini kısa sürede zevkle öreceğinize eminim. Bu yelek bilhassa örgüye yeni başlayanlar amacıyla uygun bir model.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ