Bebek Yelekleri Açıklamalı

  • 09 Temmuz 2018
  • 1.870 kez görüntülendi.
Bebek Yelekleri Açıklamalı

Bebek Yelekleri Açıklamalı
Kullanılan malzemeler : 1 yumak, bebe yünü – 3.5 numara şiş – 3 adet düğme.
Bebek yeleğinin yapımına etek ucundan başlanır. Ön ve arka gövde tüm olarak örülür. Sadece omuzlar birleştirilir.
Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzüde aynı görünümdedir.
Yapılışı : Şişinize 131 ilmek atınız ve 5 diş haraşo örgü örünüz. 5 diş haraşo örüldükten sonra model uygulanır.
Örgünün her iki tarafına, örgü boyunca, 6 ilmek üstüne, ön gövdelerin,kıyı bantı olarak haraşo örgüye devam edilir. Modele başlarken aynı sırada ilk bebe iliği de açılır.
Bebe İliği Yapımı : Kenardaki haraşo örgü olan, 6 ilmeklik patın üstüne açılır. Örgünün ön yüzünde ilk 3 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolama yapılır, sonra 2 ilmek beraber örülür 1 ilmek eksiltilmiş oldu), başka 1 ilmekte örülür. Diğer ilikleri 6.5 cm Aralıklar ile açınız.
Yeleğin etek ucundan, kol evine kadar olan kısımdaki modelin yapılışı :
1. sıra ön yüz : Şişteki tüm ilmekler, 1 ilmek düz – 1 ilmek ters olarak, sıranın sonuna kadar örülür.
2. sıra arka yüz : Örgünün arkası, örgü boyunca, tüm ilmekler ters örülür.
3.sıra ön yüz : Düz ilmeklerin üstüne ters, ters ilmeklerin üstüne düz örgü örülür. Yani örgünün ön yüzünde pirinç örgü yapılırken, arka yüzde ilmekler, ters olarak örülür.
Kol evi ayırımından sonra uygulanacak modelin yapılışı :
1. sıra ön yüz : Örgünün ön yüzünde, hep aynı prosedür yapılır, yani şişteki tüm ilmekleri, 1 ilmek düz – 1 ilmek ters olarak, sıranın sonuna kadar örünüz.
2. sıra arka yüz : Örgünün arkası, örgü boyunca, tüm ilmekler ters örülür.
Sonra, yukarıda anlattığım şekilde model örülmeye başlanır.
Örgü boyu haraşo örgüden itibaren 16 cm olunca, kol evinin bulunduğu yerdeki 18 ilmek, haraşo örgüsü olarak yapılır.
Baştaki, sağ ön gövde amacıyla, 26 ilmek modele ideal olarak örülür, 18 ilmek haraşo örülür, arka gövde amacıyla 43 ilmek örülür, yine kol evi amacıyla 18 ilmek haraşo ve son olarak, şişte kalan, 26 ilmekte sol ön gövde amacıyla modele göre örülür. Bu arada 3. ilik açılır.
Kol evinin alt kısmındaki haraşo örgü 4 sıra olunca, kol evi amacıyla örülen 18 ilmek haraşonun ortasındaki 10 ilmek kapatılır. Kalan 8 ilmek, 4 + 4 olarak kol evinin kıyı haraşo ilmeği olarak devam eder.
Bundan sonra örgü, sağ ön – arka – sol ön gövde olarak ayrı ayrı örülür.
Sağ ön gövde : Şişteki 26 ilmek ile örgü devam eder. Bu arada yaka oyuntusuna geçilir.
İlk baştaki 5 ilmek haraşo olarak örülür, 6. ilmeğimiz ile bir ileri 7. ilmek beraber örülerek, 1 ilmek eksiltilerek, yaka oyuntusuna başlanır. Şişte 21 ilmek kalana kadar eksiltmeye devam edilir. Kol evi kesintisinden itibaren 11 cm imkan kadar örgüye devam edilir, sonra tüm ilmekler tek seferde kapatılır.
Sol ön gövde : Sağ ön gövde gibi örülürken, ilmek kapatma kısmında, kıyı bantı olarak ördüğümüz 6 ilmeği, arka vücudun kıyı bantı olarak, 6 cm daha ördükten ilmekler kapatılır.
Arka gövde : Arka gövde de, (4 ilmek haraşo – 43 ilmek model – 4 ilmek haraşo ) modele ideal olarak örülmeye devam eder.
Örgü 10.5 cm olunca, ilk 15 ilmek örülür, başka ilmekler örülmez. 15 ilmeğin arkası örülür, sıra başına gelince ilk 15 ilmek kapatılır, sonra ensedeki, 43 ilmek te kapatılır. Şişte kalan 15 ilmek örülür, geri dönülüp, örgünün arkasını da örülür.. Sıra başına gelince 15 ilmek kapatılır.
Örgünün birleştirilmesi : Omuzlar makina dikişi ile birleştirilir. Ön gövdede, 6 ilmek ile örülen, 6 cm lik haraşo bantı da arka vücuda yerleştirilip dikilir.
Yeleğimizin sol ön vücuduna ve etek ucuna, çiçekler, çevresine yapraklar ve tomurcuklar yapılarak süslenir.
Çok şık olan bu yeleğimizi beğenip, derhal yapmanız dileği ile.
Keyifli örgüler Kolay gelsin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ