Bebek Yeleği Modeli Yapımı

  • 21 Mayıs 2018
  • 2.336 kez görüntülendi.
Bebek Yeleği Modeli Yapımı

Bebek Yeleği Modeli Yapımı
MALZEMELER : Birer yumak mavi ve beyaz bebe yünü – 3,5 numara şiş – 4 adet düğme.
Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.
YAPILIŞI: Örgüye arka gövdeden 76 ilmek ile başlanır.
Arka gövde 15 diş haraşo örgü imkan kadar ( 6 cm ) örgü örülür.
Daha sonra her iki yandan 12′ şer ilmek kapatılır.
Şişte kalan 52 ilmek ile örgüye devam edilir.
52 ilmeğin ilk 11 ilmeği mavi yün ile haraşo örgü olarak örülür, ileri 30 ilmek beyaz yün ile düz örgü örülür ve en sona kalan 11
ilmek yine mavi yün ile haraşo örgü yapılır.
Örgü bu şekilde aradaki beyaz yün ile 4 sıra düz örgü, örüldükten sonra yine mavi yün ile 3 diş haraşo örgü yapılır. Beyaz yün ile ördüklerimiz, 9 kez yinelanınca mavi yün ile 3 diş haraşo örgü örülüp, şişteki ilmekler ile ense ve omuz ayrımı yapılır. Arka gövde boyu 25 cm olacak.
Omuz amacıyla 16 ilmek örülür, ense de 20 ilmek kapatılır, yine başka omuz amacıyla 16 ilmek örülerek, örgüye iki ayrı parça durumunda devam edilir. Mavi yün ile örgü boyu 11 cm ( 28 diş haraşo) olunca yine, örgü birleştirilir. İki parça arasına yine 20 ilmek ek yapılır
Beyaz yün ile örülen yer 4 kez yinelandıktan sonra, mavi yün ile haraşo örgü devam eder. Örgü devam eder iken her iki kıyıya bebe iliği açılır.
Bebe İliği Yapımı Örgünün ön yüzünde ilk 4 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek beraber örülür,başka ilmekler de gördüğünüz gibi örülür. İşin gerisinde ilmekleri örerken, doladığınız ilmeği de örünüz. Her iki kenarda 2’şer adet toplamda 4 adet ilik açılır.
Mavi yün ile arka gövdedeki gibi 15 diş haraşo ( 6 cm ) oluşunca ilmekler kapatılarak örgü tamamlanır. Düğmeler dikilir. Ön vücudu dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yaka kenarına beyaz yün ile zincir işi çalışılıp ufak çiçekler yapılarak örgü tamamlandı.
kaynak elisleri.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ