Basit Şal Modelleri Ve Yapımı

  • 26 Ocak 2018
  • 3.501 kez görüntülendi.
Basit Şal Modelleri Ve Yapımı

Basit Şal Modelleri Ve Yapımı
Örgü şal yapımında inci kullanıldığını görünce derhal aklıma daha farklı numunelerde de tekrar inci malzemesinin kullanılacağı geldi. Bu makalemde sizlere tığ işi incili örgü şal modeli nasıl yapılır tanım edeceğim. Nette gezinirken rastladığım ve Beyaz Melekle Örgüler isimli kullanıcı doğrulusunda paylaşılan bu güzel içeriği inceleyeceğiz.
Öncelikle neler kullanacağız ve malzemeler neler olacak onlara bakalım ;
2 adet lif ipi yada alize ip, 5 sıra inci kullanılmış. 8 numara tığ. Malzemeleri temin ettikten sonra bu numune olarak 4/5 günde yapıldığını eklemek isterim. Anlatımına geçmeden evvelce her yerde gönül rahatlığı ile kullanacağınız güzel görüntülü şık şal numune olaraki arayanlara da kesinlikle önerin.
İlk olarak ipinizi dilediğiniz büyüklükte ki malzemeniz olan boncuklara geçirip, işleme başlayabilirsiniz. Önerim 5 numara boncuk kullanmanız tarafında olacak. Hemen 8 zincir çekerek güzel bir yuvarlak yapıyorsunuz. Daha sonra 3 trabzan yapılıp, 2 zincir çekerek derhal sonra 5 trabzan daha yaparak, arasına ise 1 örümcek yapmanız gerekiyor.
2. sırada ise kenarlar su taşı örümcek ile örümcek arasına istikbal şekilde yapılacak. 3. sırada ise su taşı yaparak 1 örümcek yapacak ve fıstığın üzerine batıyorsunuz. Örümcek yaptıktan sonra su taşıyla 3. sırayı da bitirmiş olacaksınız.
4. sırada su taşı yapıp örümcek yapar yapmaz fıstığın derhal üzerine batıp, 1. sıkı iğne yapıp örümcekle de devam etmeniz gerekiyor. Burada mühim olan fıstığı yapar iken örümcek tekli olmalıdır. Bu şekilde inciyi yerleştireceğiniz vakit örümcek çift olacak.
Aynen bu şekilde devam edip, örümceklerin uzunluğu aynı olmasını önemsemelisiniz. İstediğiniz uzunluğa gelinceye kadar örebilirsiniz. Önerim 36-38-40 gövde amacıyla 35 fıstık yapmanız tarafında olacak.
35. sıra tamamlanınca de 2 seri örümcek yapıp, sıra sonuna kadar istikbalsiniz. Sıra sonu itibariyle de su taşları sonuna 2 seri örümcek yapacaksınız. 2. sırada başlama yerinden örümcekler biraz uzun yapılmalıdır.
Bu biçimde 7. sıra yapıp dilediğiniz sırada yapabilirsiniz. Örümcek ile fıstıklı şalı tamamlayın. Püskül de kullanabilirsiniz. Üstte bitmiş durumunu paylaştım. Hemen altta yer alan galeride de bitmiş durumu var. Bu güzel numune bilhassa de gelinlik üstünde şık duracaktır. Kolay gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ