Basit Bebek Yeleği Yapılışı

  • 21 Mart 2017
  • 3.694 kez görüntülendi.
Basit Bebek Yeleği Yapılışı

Basit Bebek Yeleği Yapılışı
YAŞ: 0-1 (Büyük gövde ölçüleri parantez amacıyladedir.)
MALZEMELER: ANCHOR “Fantastik” el örgü ipliği. Renk no: 437 Yeşil (Yaklaşık 100 gr.)
4 numara 1 çift örgü şişi ANCHOR “Farbela” el örgü ipliği. Renk no: 009 Yeşil-Beyaz-Mavi (Yaklaşık 50 gr.)
5 numara örgü tığı, 2 adet çıtçıt
KULLANILAN ÖRGÜLER: Düz örgü, haraşo örgü. ÖLÇÜ: 21 ilmek-30sıra=10cm2
UYGULAMA
ARKA: Örgü şişine 56 (60) ilmek atarak, 1 sıra düz örün. 2.sıradan itibaren verdiği motif şemasını takip ederek, 16 cm 48 sıra (18 cm 54 sıra) örün. (Motif örgü sonuna kadar devam edecek) 49.(55.) sıradan itibaren koltuk amacıyla iki kenardan her 2. sıradan sırayla 3-2 ve 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu koltuktan itibaren 9 cm 28 sıra (10 cm 30 sıra) bulunduğu vakit, sıra başında 32 (34) ilmeği sağ omuz ve arka yaka amacıyla bir kerede kesin. Şişte kalan 12 (14) ilmek üzerinden sol omuz bandı amacıyla 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.
ÖN: Ön yaka kesimine kadar, arkada yapılan işlemleri aynen tekrarlayarak örün. Örgü boyu koltuktan itibaren 3cm 10 sıra (4 cm 14 sıra) bulunduğu vakit ön yaka amacıyla örgü ortasından 10 ilmeği bir kerede kesin, sol yönü beklemeye alın. Sağ doğrultu ön yaka amacıyla ileri her 2. sırada sırayla 2-1-1 ve 1 ilmek keserek örgüye devam edin. Örgü boyu yaka kesiminden itibaren 6 cm 18 sıra bulunduğu vakit kalan 12 (14) ilmeği omuz amacıyla bir kerede kesin. Aynı işlemleri ters uygulayarak beklemede olan sol yönü da örün.
BİTİRME: Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. Sağ omuzu birleştirin. Sol omuzda, ön omuz üstte kalacak şekilde kol kenarında omuzu tutturun. Yan dikişleri birleştirin. Şerit ipliği (farbela) mavi kenarından, örgü tığı ile bir ilmek alın. Zincir şeklinde örerek dilediğiniz ölçüde kıvrım oluşturun. Kıvrımlı farbelayı yaka kenarında gövde üstüne istikbal şekilde, kollar ve etek ucunda örgü ucuna istikbal şekilde yerleştirerek saklı dikiş ile tutturun. Çıtçıtları sol omuza, biri yaka ucunda olacak şekilde dikin.
TIG İLE FARBELA YAPIMI
* Şerit ipliğin kenarından tığ ile ilmek alıp örerek süsleme hedefli çok daha kıvrımlı bir görüntü elde edebilirsiniz.
* Her bir şerit iplikte ilmek aldığınız kıyıya bağlı olarak iki ayrı renk elde edebilirsiniz kolay gelsin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ