Bal Peteği Bebek Yeleği Yapılışı

  • 11 Temmuz 2018
  • 2.363 kez görüntülendi.
Bal Peteği Bebek Yeleği Yapılışı

Bal Peteği Bebek Yeleği Yapılışı
Kullanılan malzemeler : 1 yumak beyaz – 1 yumak mavi, bebe yünü – 3.5 numara şiş 6 adet düğme.
Şişinize 84 ilmek atınız ve 3 diş haraşo örgü örünüz. 3 diş hara
şo örüldükten sonra hırkanın sağ tarafına, 1 adet,bebe iliği açılır. Diğer iliklerde 6 -7 cm arayla açılır.
Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 8 ilmeklik patın üstüne açılır. Örgünün arka yüzünde ilk 4 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek beraber örülür ( 1 ilmek eksiltilmiş oldu) başka ilmekler örülür.Örgünün başka yüzünü örerken, doladığınız ilmeği de örünüz. Yaka amacıyla 6 diş haraşo imkan kadar örgünüze devam ediniz
Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzüde aynı görünümdedir.
Sonra örgünün ön- kol – arka gövde ayrımı yapılır. Ayrım yerlerindeki artırmaların arasındaki 2 ilmeği ters örünüz. Sadece artırmaların arasındaki 2 ilmek örgü süresince ters olarak örülür.
1.sıra : 8 ilmek kıyı 8 ilmek düz sol ön gövde 1 ilmek artır 2 ilmek ters ör 1 ilmek artır 8 ilmek düz kol 1 ilmek artır 2 ilmek ters ör 1 ilmek artır 28 ilmek düz ör arka gövde 1 ilmek artır 2 ilmek ters ör 1 ilmek artır 8 ilmek düz kol 1 ilmek artır 2 ilmek ters ör 1 ilmek artır 8 ilmek düz sağ ön gövde 8 ilmek kıyı ayrımı yapılarak örülür.
2.sıra : Örgünün arkasını 8 ilmek kıyı bantlarını haraşo başka ilmekleri tersleri ters, düzleri düz olarak örünüz. 5 artırma oluşana kadar örgüyü bu şekilde örün.
5. artırmayı yapınca örgünün arka yüzünde ikinci renk geçişi yapılır.Renk geçişleri arka yüzde yapılacaktır.
NOT : Kenar bantları örgü süresince mavi olarak örüleceği amacıyla kıyılarda iki ayrı mavi yün ipi ile örgüye devam edilecektir.
Sonraki sırada örgünün arka yüzünde; 8 ilmek kıyı bantı örülür, mavi yün orda kalırken,beyaz renge geçilir.renk geçişlerinde arada boşluk oluşmaması amacıyla iplikleri kendi çevresinde bir kez çevirip örgüye öyle devam edilir.
Diğer kıyı bantı içersinde ayrı bir mavi yün kullanılır. ön yüzde 3 diş haraşo örgü oluşacak. Beyaz yün ile 4 sıra örülecektir.
Ön yüzde 3 diş haraşo örgü oluştuktan sonra yine mavi yün ile düz örgüye geçilir. Haraşo örgülerinin arasında 5 artırma oluşunca bu kez mavi yün ile 2. bölümdeki haraşo örgü yapılır.
3. sıradaki haraşo örgü beyaz yün ile yapılacak. Bu şekilde toplamda 20 artırma olunca kol evindeki ilmekler mavi yün ile kapatılarak, gövdedeki örgüye geçilir.
Kol evi ayrımı : Sol ön gövdedeki 37 ilmeği örünüz. 2 ters örgünün birini ön vücuda ekliyorum, başkaini kol evi amacıyla ayırıyorum sonra şişteki 50 ilmeği kol evi amacıyla kapatıyorum. Arka gövde amacıyla 70 ilmek düz örülür. Diğer kol evi içersinde şişteki 50 ilmek kapatılır, son olarak sağ ön gövde amacıyla kalan 37 ilmek düz örülür. Kol evi ilmekleri kapatıldıktan sonra modelimiz amacıyla ilmek hesabı yapılır.
Modelimiz 6 ilmek ve katlarından 2 tamamlayıcı ilmekten oluşmakta .
Şişimizde kıyı ilmek bantları hariç 128 ilmek bulunmakta. Modelimizin denk gelmesi amacıyla 3 ilmeğe gereksinimiz var. Bu üç ilmeğide kol evi ayrımı yaptığımız yerlere ekleyerek tamamlayacağız. Bir kol evine 1 ilmek, başkaine 2 ilmek ek yapacaz.
Örgünün kol evi ayrımından sonra arka yüzde ilmek eklerimizi yapıyoruz.
Sonra 5 sıra mavi ipimizle düz örgü örüyoruz. Kenar bantları haraşo olacak.
Modeli örgünün arka yüzünde kuruyoruz.
1. sıra arka yüz : 8 ilmek kıyı bantından sonra, beyaz yün ile 2 düz ör, 3. ilmeği 5 sıra süresince sök 5 sıra
yatay atkılı ip oluşacaktır.) derhal altındaki ilmeği sağ şişine geçir.Sol şiş ile örgünün arkasından yatay atkılı iplerin altından ve aşağıdaki ilmeğin içersinden şişini geçir ( şişin üzerinde 5 yatay atkılı ip ile aşağıdaki ilmeği, şişin içersinden geçir.) ve ilmeği düz ör.
Sonra 5 ilmek düz ör, 6 ilmeği aynı şekilde 5 sıra sök,ve ör, model bu şekilde sıranın sonuna kadar devam eder, sıranın sonucunda 2 ilmek düz kalır.
2. sıra ön yüz : Tüm ilmekler düz örülür. 5 sıra düz örgüden sonra yine model mavi ip ile kurulur.
Bu sefer sökeceğimiz ilmeğimiz bir önceki sırada yapmış olduğumuz 5 düz ilmeğin ortasına denk getiriyoruz.
8 ilmek kıyı bant örülür, sonra 5 ilmek düz örülür, 6. ilmek 5 sıra sökülür, ilmekler toplanıp düz örülür. yine 5 düz örülür ve 6. ilmek sökülüp örülür. Sırayı bu şekilde örüyoruz.
Modelimizi bir mavi bir beyaz yün ile 18 cm olacak şekilde ördükten sonra etek ucu amacıyla mavi yün ile 2 cm haraşo örgü örüp bütün ilmeklerimizi kapatıyoruz. Düğmelerimizi iliklerimizin karşısına denk gelen yere dikip yeleğimizi tamamlıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ