Örgü Modelleri

80 İlmekten Bebek Yeleği

80 İlmekten Bebek Yeleği
Merhabalar. Örgüye yeni başlayanlara faydalı olabilecek bir bebek yeleği yapımı anlatacağım.
Öncelikle örgünüzün düzgün olması amacıyla ellerinizin şişle uyumunu ayarlamanız gerekir. Örneğin gevşek örüyorsanız şişi ipin üstünde yazandan yarım numara küçük, çok sıkı örüyorsanız yarım numara büyük almalısınız. Normal örenler amacıyla ipin üstündeki numara geçerli. Bebek yelekleri amacıyla bebe yünü öneriyorum.
3 numara şiş şunlar amacıyla uygun.

Şişe 80 ilmek atıp 4 sıra haroşa örüp bir kenarından ilik yeri açıyoruz. 2 sıra daha haroşa örüp örneği kurmaya başlayalım.

6haroşa+11düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+22düz+1artır+2ters+1artır+8düz+1artır+2ters+1artır+11düz+6haroşa şeklinde ilk sırayı örelim.

Arka yönü tamamiyle ters örüp 2.sıraya geçelim.

Haroşanın üzerini haroşa, düzlerin üzerini düz örüp, terslerin hepsi ters örülecek.

İkinci ve başka sıralardaki tek fark, artırmaların kaydırılarak yapılması. Yani örerken önünüze gelen ilk artırmayı sağa doğru, tersten sonra gelen artırmayı sola doğru her sırada 1 ilmek kaydırarak yapacaksınız.

Toplamda 6 adet alt alta birbirine simetrik bir şekilde açılmış delik olduğunda (azur), bir ileri sırayı örneği kurduğumuz ilk sıra gibi, ters ördüğümüz 2 sıranın sağından ve solundan artırarak devam ediyoruz.

Yine alt alta kaymış bir şekilde 6 adet olacak. Bu şekilde örgü kendini tam 3 kere tekrarlayacak.

Artırma sıraları bittikten sonra tekrar 6 haroşa, bütün ilmekler düz, 2 tersler ters örülecek.

Bu şekilde 3 sıra örüp, bütün ilmekleri haroşa şeklinde 4 sıra haroşa örüyoruz. (ilik yerlerini dilediğiniz soklıkta açmayı unutmayın)

Haroşa sırası bittikten sonra kenarlar hep 6 haroşa olacak, bütün ilmekleri düz örüp, yukarda 2 ters ördüğümüz hizadan başka 2 ters ördüğümüz hizaya kadar kesiyoruz.

Yine önümüze çıkacak 2 ters örgüye kadar dümdüz örüp, 2 ters örgülerin arasını kesip, sıranın sonundaki 6 haroşaya kadar dümdüz örüyoruz. Böylece yeleğin boyun ve kol kısımları bitmiş oluyor.

Bir ileri sıra tekrar 6 haroşa, bütün ilmekler düz, kesim yaptığımız yerlerin altına 8 ilmek ekleyerek dümdüz devam ediyor.

Kol altından ölçtüğümüzde aşağı yukarı 1 karış (20cm) imkan kadar örüp, ilikleri unutmayıp, son 4-5 sırayı haroşa örüp yeleği bitirebilirsiniz Kolay gelsin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu