Derya Baykal,Örgü Modelleri

Selanik Örgü Bebek Convers Patik Yapımı

Selanik Örgü Bebek Convers Patik Yapımı

Selanik Örgü Bebek Convers Patik Yapımı
Hediye verilmek üzere hazırladığım selanik örgü convers bebek patiğini nasıl yaptığımı sizlere anlatacağım. Orta kalınlıkta ip ve 3 numara şiş ile ördüğüm patik modeli amacıyla evvelce 43 ilmek şişe taktım.
Bir sıra tüm ilmekleri düz ördüm. İkinci sırada ise artırmalara başladım. Bir adet ilmek örüp bir dolayıp 20 ilmek düz ördüm. Bir dola bir düz ör ve bir dola şeklinde örüp kalan 20 ilmeği düz ördükten sonra bir dola bir düz şeklinde sırayı bitirdim. Arka doğrultuda tüm ilmekleri düz örüp artırma yapmıyoruz.
Ön sırada 20 ilmeğin başında ve sonucunda artırma yaparak 43 ilmekle başladığımız patiği 67 ilmeğe çıkartıyoruz. Sonra beyaz ipe geçip 7 sıra ön yüzde düz arka yüzde ters olarak örülecek.
Sonra yine başka renkli ipe geçiyoruz. 24 ilmeği düz örüp ileri 19 ilmeği bir düz bir ters olarak örüp kalan 24 ilmeği düz örün. Arka doğrultuda ilmekleri aynen örün. Tekrar ön yüze geçince başlangıçtaki ve sondaki 24 ilmeği haroşa yapıp ortada kalan ilmekleri selanik örgü şeklinde öreceğiz.
Selanik örgüde ters ilmekler aynen örülürken düz ilmekler bir alt sıraya batıp örülmektedir. 9 sıra haroşa oluncaya kadar aynen devam edin. Dokuz sıra haroşadan sonra ortada kalan 19 ilmeği örerken düz ilmekleri gerisinde kalan ters ilmeklerle birlikte keserek örün.
Son düz ilmeği kesme prosedürü yapmadan örün ve 19 ilmeği 10 adetye düşürün.Orta alanı bundan sonra ön yüzde düz arka yüzde ters olarak örün. Yanlardaki haroşalar 13 sıra olunca ortadaki 10 ilmeği haroşa örüp kesin. Sonra kenarlardaki ilmekleri 7 sıra düz örüp araya bir sıra haroşa örün ve 7 sıra düz örüp bitirin kolay gelsin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ