Derya Baykal Örgü Modelleri

Panik Atak Yaşamı Nasıl Etkiler

Panik Atak Yaşamı Nasıl Etkiler

Panik Atak Yaşamı Nasıl Etkiler
Panik atak, her bireyin yaşamı süresince karşılaşabileceği, nerdeyse en sık rast gelinen psikolojik problemlardan biri. Bu problem bireyin yaşamını ciddi ölçüde etkiliyor. Öyle ki vakit içersinde farklılaşan ve gelişen bu rahatsızlık sebebiyle şahıs, sosyal hayattan sağlık nerdeyse soyutlanacak hale geliyor. Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, panik atak hastalığının oluşturduğu değişimleri anlattı,
Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, sık rastlanan psikolojik problemlardan biri olan panik atağın bireylerin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilen bir problem olduğunu belirtti.
Her bireyin, yaşamın belirli vakitlarında kaygı ve korku duygularına kapılabildiğini fakat panik atak halinun bununla karıştırılmaması gerekliliğini dile getiren Yiğit, “Endişe ve korku karşı karşıya kalınan hadiselara gösterilen duygusal tepkilerdir. Dhadiseısı ile gerektiğince normaldir.
Bu sebeple panik atak hali, korku ve kaygı ile karıştırılmamalıdır. Olağan olan korku ve kaygı halinde, bireyin fiziksel bulguları meydana gelebilmektedir. Bunlar da hissedilen duygunun meydana çıkardığı açıklanandir.
Ancak panik atak halinde bu açıklanan hastanın yaşamını ciddi boyutlarda etkilemektedir. Öyle ki vakit içersinde farklılaşan ve gelişen bu rahatsızlık sebebiyle şahıslar sosyal hayattan nerdeyse soyutlanacak hale gelmektedirler” diye konuştu.
Panik atak atakları nasıl olur, ne kadar sürer?
Uzman Klinik Psikolog Mehmet Cem Yiğit, panik atak halinde hissedilen korku ve kaygınin getirdiği fiziksel sendromların de gerektiğince kuvvetli ve denetim edilemez boyutlara yaklaştığını söyleyerek, “Panik atakta gerçek bir hadise ya da kaygı yaratıcı rastgele bir hal olmamasına karşın gerektiğince yoğun bir şekilde korku atağı gelişir.
Kişi amacıyla ürkütücü ve kaygı verici olan panik atakta, şahıslar genelde soluk alamadıklarını ve kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Çoğu vakit bu hali denetim altına alabilmek şahıs amacıyla çok zordur.
Genel olarak ataklar 10 ila 20 dakika arasında sürer ve daha sonra açıklanan ortadan kalkar. İlerlemiş vakalarda ise atakların çok daha uzun sürdüğü görülebiliyor” diye konuştu.
Panik atak yaşamı nasıl etkiler?
Yiğit, panik atağın fazlası açıdan yaşamı olumsuz yönde etkilediğini de dile getirerek, “Panik atak problemu olan şahıslar, fazlası vakit dışarıda bulunmak, bilmedikleri yerlere gitmek istemezler. Herhangi bir yabancı ortamda atağın gelişmesi tetiklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ