Derya Baykal Örgü Modelleri

Kulak Temizleme Çubuklarındaki Büyük Riskler

Kulak Temizleme Çubuklarındaki Büyük Riskler

Kulak Temizleme Çubuklarındaki Büyük Riskler
Kulak temizleme çubuğu ya da pamuğu olarak da tanınan ürünler, kulak sağlığını tehdit eden saklı tehlikeler barındırıyor. Odyolog Merve Sever bilinçsizce sarfedilen temizleme çubuklarının kulaklarda iltihap ve mantar oluşumuna zemin hazırladığı ikazında bulunarak husus ile ilgili bilgi verdi. İşte detaylar,
Yaygın olarak sarfedilen temizleme çubukları, kulak sağlığını tehlikeye atıyor. Bilinenin aksine kulak kepçesinin kıvrımlarını temizlemek amacıyla kullanılabilecek olan pamuklu çubuklar, hatalı kullanımlar neticesinde kulak zarına zarar verebiliyor, iltihap ve mantar oluşumuna namacıyla olabiliyor.
Halk arasında tanınan adıyla kulak kiri kulak kanalında tespit edilen yağ bezlerinin salgıladığı bir sıvı olup kulağın nemlenmesini ve dış etkenlerden korunmasını sağlar. Bilinenin aksine kulaklarda meydana gelen kir kulağın natural dengesini sağlayıp, bakteri oluşumunu engellemektedir.
Herkesin kulağında meydana gelen kirin yoğunluğu, rengi değişik olmakla beraber uzun vakit kulaklık kullanımı, kulakta kir oluşumunu arttırıp meydana gelen kirin natural bir şekilde dışarı atılmasını engelleyebilmektedir. Kulakta meydana gelen kir, dış kulak yolunda ve genelde zardan uzakta oluşmaktadır. Kulağınızda meydana gelen kiri evde kendiniz temizlemeye kalktığınızda kulak zarına itebilirsiniz.
Çocuklardaki kullanım ne gibi tehlikeler barındırıyor?
Kulakta meydana gelen kirin, zarı kapatacak kadar büyük olması durumunda ya da kirin zara itilmesi durumunda; işitme kaybı, dolgunluk, tıkanıklık hissi, kulakta ağrı ve çınlamaya sebep olabilir. Genellikle çocuklar husussu ile ilgili ebeveynlerin daha şuurlu davranmaları gerekiyor. Çocuğunuzun kulağını pamuklu çubuk ile kurcalayıp temizlemeye kalktığınız hallerde bilhassa çocuklarda dış kulak yolu yetişkinlerdeki kadar uzun olmadığı amacıyla kulak zarı yırtılabilir, iltihap ve mantar oluşumuna sebep olabilirsiniz
Kulak hijyenikliği eksperlerce gerçekleştirilmeli
Duş ardından kulak kepçesini ve kıvrımlarınızı kurulamak yeterlidir. Pamuklu çubuk, kulak mumu gibi kulak zarına zarar verecek ve kulağın natural dengesini bozacak müdahalelerden kaçınılması gerekmektedir.
Kulak kiri; işitme cihazı kullanan hastaların, kulak zarı görünmeyecek kadar büyük bulunduğu hallerde kulak kalıbı alınmadan ve işitme testi yaptırmadan evvelce kulak burun boğaz doktoru doğrulusunda temizlenir.
Eski yöntemlerden biri olan kulak yıkama prosedürü bugünümüzde kulak burun boğaz hekimleri doğrulusunda tercih edilmemektedir. Bu yöntemle kulağa basınçlı su verilmektedir. Fakat kulak zarı delik olan ya da titiz olan bireylerde sorun yaratacağından vakumlama tekniği denilen aspiratörlerle yapılmaktadır. Kulak temizleme prosedürü ağrılı bir prosedür değildir.
Evde kulak pamukları ile kulağınızı temizlemeye kalkarsanız kulağınızda geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz. Bu yüzden kulaklarınızı sadece kulak burun boğaz doktoru doğrulusunda temizletmeyi unutmayınız,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ