Derya Baykal Örgü Modelleri

Kalp Krizi Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar

Kalp Krizi Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar

Kalp Krizi Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar
Kalp hastalıkları erkeklerde genç yaşlarda daha sık görülüyorken, kadınlarda ise menopoz ardından meydana çıkıyor. Peki kalp hastalıklarını tetikleyen şeyler neler? Kalp krizi hangi bulgulerle meydana çıkar? Kalp krizi nasıl tespit edilir? Kalp krizi hayatış şahıs nasıl tedavi edilir? Kalp krizinden korunmak amacıyla neler yapılmalı? Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Öğr. Üyesi Osman Kayapınar, kalp sağlığı ile alakalı merak edilenleri anlattı
Kalp krizi bulguleri! Kalp krizi hayatış şahsa ilk araya girmek nasıl yapılır?
Kardiyovasküler ölümler dünyada en sık görülen ölüm sebeplerinin başında geliyor. Kalp hastalıkları erkeklerde genç yaşlarda daha sık görülüyorken, kadınlarda ise menopoz ardından meydana çıkıyor. Peki kalp hastalıklarını tetikleyen şeyler neler? Kalp krizi hangi bulgulerle meydana çıkar? Kalp krizi nasıl tespit edilir? Kalp krizi hayatış şahıs nasıl tedavi edilir? Kalp krizinden korunmak amacıyla neler yapılmalı? Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Öğr. Üyesi Osman Kayapınar, kalp sağlığı ile alakalı merak edilenleri anlattı.
Kalp krizi nedir?
Kalp krizi, aterosklerotik damar hastalığının bir sonucudur. Ateroskleroz, vakitle koroner arterlerin daralmasına namacıyla olur. Damar amacıyladeki daralma ciddi boyutlara ulaştığında hastanın ilk olarak efor sırasında belirginleşen yorgunluk, göğüste gerginlik, bası hissi, yanma, gibi şikayetleri olmaya başlar. Kalp krizi yani miyokard enfarktüsü ise; kalbin koroner arterlerden birinin ansızın tıkanması ile meydana çıkan durumdur. Kalp krizi sırasında tıkanıklığın bulunduğu yere göre farklılık göstermekle beraber kalbin kendi dokusunda hasar gelişebilir. Bu hasar, hastaya araya girmek edilme zamanıyle değişebilmekle beraber geçici ya da kalıcı olabilir.
Kalp krizinin namacıylaleri nelerdir?
Kalp krizi ile neticelenen koroner arter hastalığı fazlası risk etkenine bağlı olarak gelişmektedir. Sağlıksız beslenme, sigara ve madde kullanımınin yükselmesi ile beraber bundan sonra daha erken yaşlar da bile kalp krizi görülmektedir. Başlıca risk faktörleri arasında; hipertansiyon, hiperlipidemi, şeker hastalığı, sigara, aile hikayesi, madde bağımlılıkları, ileri yaş ve kötü hayat tipi sayılabilir.
Koroner arter hastalığı, genç yaşlarda erkeklerde daha sık görülürken, menopoz ardından kadınlarda sıklığı artmaktadır.
Bu risk faktörlerinin birfazlası, hayat tipi farkılıkları ile denetim edilebilir ya da önlenebilir risk faktörleridir. Ülkemizde maalesef spor alışkanlığı yok denilecek kadar az, insanlar sedanter yani hareket etmeyen bir hayat sürüyor. Bu da ayarlanabilir risk faktörlerini bizim aleyhimize çeviriyor. Zamanla kilo alıyoruz, kan kolesterol profilimiz ve şeker profilimiz bozuluyor, damarlarımız esnekliğini yitiriyor ve bundan sonra hipertansif, hiperlipidemik, metabolik sendromlu ya da şeker hastalığı olan insanlar durumuna geliyoruz. Maalesef kötü hayat tipinın sebep bulunduğu bu haller kalbi besleyen damarları ve kalbi olumsuz tesirliyerek vakitle kalp krizi geçirme riskimizi de ciddi şekilde artırıyor.
Kalp krizi hangi bulgulerle meydana çıkar?
Kalp ağrısı; egzersiz, duygusal stresler ya da ağır bir yemek ardından hastanın göğsünde ezici, baskı tipinda, sınırlarını hastanın tam olarak çizemediği bir ağrıdır. Bazı hastalar bu ağrıyı hiç hissetmeyebilirler. Bu hastalarda bilhassa efor sırasında meydana gelen soluk darlığı bir bulgu olabilir. Hastalar bunu boğulmak ya da ciddi bir baskı hissi olarak tanımlayabilirler. Göğüste başlayan ağrı, sol kola, omuza, çeneye, sırta ya da mide üstüne yayılabilir. Ağrının zamanı ve ne kadar vakittir bulunduğu bu durumun aciliyeti ile alakalı bir ipucu verebilir. Son iki ay ortamında başlayan ağrılar, 10 dakikadan daha uzun süren ağrılar öneme alınmalıdır.
Akut kalp krizinde ise ağrı ansızın başlar ve çok şiddetlidir. Ağrıya çarpıntı, bulantı, kusma ve ölüm korkusu gibi haller da eşlik edebilir. Bazı hastalarda ölümcül olabilecek ritim bozuklukları ya da ani kardiyak ölüm de izlenebilir.
Sol kol ağrısı genelde kalp krizi olarak yorumlanır. Bu doğru bir belirleme mi?
Sol kol ağrısı tek başına çok eksik kalıyor. Evet kalp ağrısı kollara ve daha çok sol kola yaygınlaşır ama bu ağrıya tipik kalp ağrısı diyebilmek amacıyla efor ile ilişkilendirilebilmeli, istirahatte olup olmadığı sorgulanmalı, risk faktörleri detaylı şekilde irdelenmeli ve gerek görülürse girişimsel olmayan tekniklerle test edilmelidir. 30 yaşında, rastgele bir risk etkeni olmayan, bir bayanın gece yatarken kolu ağrıyorsa bu aklımıza kalp ağrısını getirmez ama 55 yaşında, diyabetik, sigara içicisi bir erkek hastanın yokuş yukarıya çıkarken kolu ağrımaya başlıyorsa bu halde aklımıza kalp ağrısı gelir ve ileri araştırma gerektirir. Her kol ağrısı kalp ağrısı değildir. Kas ağrıları, sinir sıkışmaları, boyun fıtıkları, postür bozuklukları da kollarda anlaşma ya da ağrı yapabilir.
Kalp krizi nasıl tespit edilir?
Göğüs ağrısı ile gelen bir hastaya öncelikli olarak EKG çekilir birtakım kalp krizlerine EKG ile tanı konulabilirken birtakım hallerde EKG yeterli olmayabilir. Bu halde hastalara ardışık EKG ve kan takipleri yapılarak kriz geçirip geçirmediği belirlenir.
Kalp krizi hayatış bir şahsa nasıl araya girmek edilmelidir?
Kalp krizi hayatış biri en kısa sürede tam donanımlı bir kalp merkezine yönlendirilmelidir. Bu hastalara maalesef evde, çarşıda, pazarda uygulanabilecek çok çok bir şey yoktur. Ani ölüm halinde asli hayat desteği uygulanabilir. 112 acil servis aranmalı ve en kısa sürede hastanın sevki sağlanmalıdır. Zamanla yarışıyoruz tabiri muhakkak doğrudur zira kalp krizi ardından görülen ölümlerin büyük bir alanı ilk iki saatte olmaktadır. Hastanın kalp krizi geçirdiğinden eminsek, bilinci açıksa aspirin çiğnetilebilir, güçlü bir öksürük kan akımını geçici olarak artırabilir, bunun dışında bir şey yedirmek ya da içirmek ideal değildir.
Kalp krizi hayatış şahıs nasıl tedavi edilir?
Kalp krizi hayatış hastalarda medikal yani ilaçla ya da girişimsel yani balon stent ya da cerrahi tedavi seçenekleri vardır.
Koroner anjiyo ile yapılan işlemlerde kalp krizinin başarı ile tedavi edilebilme oranları bundan sonra yüzde 95’lere kadar ulaşmıştır. Stent ya da balon amacıyla ideal olmayan hasta grubunda da koroner arter bypass cerrahisi bir seçenektir. Genellikle stent ile tedavi edilen hastalara, hem stentlerini, hem de başka kalp damarlarını güvenliğini sağlamak üzere reçete ettiğimiz birtakım ilaçlar var, hastalar bu ilaçları katiyen hekimlerine danışmadan bırakmamalıdır. İlaçlara bağlı bir yan tesir oluştuğunu düşünebilirler, bu halde bu bozukluğu hekimleri ile paylaşmalı ve çözümü beraber bulmalıdırlar. Aksi takdirde ilaçların bırakılması kalp krizi ve ölümle sonuçlanabilir.
Kalp krizinden korunmanın yolları nelerdir?
Kalp krizden korunmak amacıyla hayat tipi farklılığı şarttır. Beslenme bağımlılıklarımız muhakkak değiştirilmeliyiz, doymuş yağlar, şekerli besinler, ambalajlı gıdalardan uzaklaşmalıyız, sürdürülebilir spor bağımlılıkları edinmeliyiz. Haftanın fazlası günü yani en az dört gün, en az 30 dakika hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Biz kalp hastalarına yarışmalı sporları katiyen önermiyoruz. Kan basıncı denetim altına alınmalıdır. Aşırı kilo almaktan uzak durmak ya da lüzumlu ise kilo vermek önerilir. Gerilim denetimi neticede kan basıncı farklılığı ve kalp ritim farkılıklarıne yol açabileceği amacıyla önemlidir. Pasif ya da aktif olarak sigara dumanına maruz kalmamak önemlidir. Daha öncelerden faklı uygulamalar vardı ama bundan sonra son çalışmalarla alkolün dozdan bağımsız olarak kardiyotoksik tesir gösterdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla alkol kullanımı de hastalara katiyen önerilmemelidir.
Sonuç olarak kalbinizin sağlığı amacıyla her yaşta uygulanabilecek, sürdürülebilir sporları seçin ve sıhhatli beslenin. Sigara, alkol ve başka madde bağımlılıklarından uzak durun. Bu çağrımız kalp hastaları amacıyla bulunduğu kadar, sıhhatli insanlar amacıyla de geçerlidir; zira biz hekimlerin asıl işi tedavi etmek değil, hastalığı önlemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ