Derya Baykal Örgü Modelleri

Kalbi Koruyan 5 Öneri

Kalbi Koruyan 5 Öneri

Kalbi Koruyan 5 Öneri
Yapılan çalışmalara göre, doymuş yağdan fakir; lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan varlıklı bir diyet, kalp damar hastalıkları üstüne olumlu tesir yapıyor.
Diyetin kalp sağlığı üzerindeki tesirsinin araştırıldığı çalışmalarda, agresif yağ kısıtlamalarının ölüm oranında yüzde 30-60 azalma sağladığı meydana konmuş.
Omega3 yağ asitleri sahibi olan gıdalar de kanda pıhtı oluşumunu azaltıp damar genişletici tesir yapıyor. Hem de balık kullanımı ile kalp damar hastalıkları neticesi ilerleyen ölüm oranında ters orantı bulunduğu meydana konmuş.
1 Sağlıklı beslenin: Sebze, meyve ve tam tahıllı mamüller tüketin; bakliyat ve balık çoğunluklu beslenmeye öncelik verin. Yapılan çalışmalar; Akdeniz diyetinin ölüm tehlikesini azalttığını gösteriyor.
2 Fast-food yiyeceklerden, salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş mamüllerden, trans ya da doymuş yağlardan, rafine karbonhidrat diye tanınan kolay şekerlerden ve gazlı ya da gazsız tatlandırılmış içeceklerden uzak durun.
3 Egzersizi ihmal etmeyin: Düzenli fiziksel aktivite, kalp ve damar sağlığını koruma ve geliştirme yönünden asli bir hayat şekli olmalı. Fiziksel egzersiz kalp ve damar hastalığı tehlikesini azaltıyor. Haftada en az 150 dakika orta derecede ya da en az 75 dakika ileri civarda fiziksel aktivitede bulunun.
4 Sigaradan uzak durun: Kalp hastalığına bağlı her üç ölümden aşağı yukarı biri sigara kullanımından ya da pasif sigara içiminden kaynaklanıyor. Yapılan çalışmalar, elektronik sigaraların masum olmadığını, classic sigara içiminde görülen riskleri barındırdığını gösteriyor.
5 İdeal kilonuzu sağlayın: Fazla kilonun; diyabet hastalığı, kan yağlarında yükseklik, kan basıncı yüksekliği ve neticesinda kalp damar hastalığına yol açmasından ötürü uygun kiloya inmek çok önemli. Obezite bozukluğu hareket etmemezlik ve kötü beslenme bağımlılıkları nedeniyle ülkemizde çocuklar ve gençler arasında da giderek yaygınlaşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ