Derya Baykal Örgü Modelleri

Ihlamurun Faydaları Neler

Ihlamurun Faydaları Neler

Ihlamurun Faydaları Neler
Ihlamur; kışın yapraklarını döken ve Kuzey Yarı Küre’nin ılıman yerlerinde yetişen kıymetli bir ağaçtır. Ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Kuzey Anadolu’da dağılım gösterir.Yer yer diğer yerlerde de rastlamak mümkündür. Yaprakları ve çiçekleri çay olarak kullanılır. Odunu da kıymetli bir bitkidir. Bu ağacın odunu, oymacılıkta, müzik aletleri yapımında, oyuncakçılıkta kullanılmıştır. Ağacın boyu 20-30 metreye kadar ulaşabilir. Ihlamur ağacının ömrü de uzundur ve 1000 sene kadar yaşayabilecekleri ön görü edilir.
Ülkemizde bu ağacın bir kaç türü yetişir. Bu türler; büyük yapraklı Ihlamur, gümüş ıhlamur, ve kafkas ıhlamurudur.
Ihlamur ağacı; ılıman, kireçli toprakları sever. Ihlamurun Avrupa folkloründe mühim bir yeri vardır. Germen ve Slav halklarınca mübarek kabul edilmiştir. Bu ağacın bulunduğu yerler eski Doğu Avrupa’da buluşma ve randevu yeri olarak seçilirmiş ilaveten mahkemeler de bu ağın bulunduğu yerde yapılırmış.
Ihlamurun Faydaları Neler?
Ihlamur çayı bilhassa gribe ve nezleye karşı yüz senelardır kullanılmaktadır.
Ihlamur çayının yararları arasında göğüs yumuşatması, öksürüğe iyi gelmesi bilinmektedir. Hem de, bu çayın sabah aç karna içilmesinin zayıf düşmeye yardımcı bulunduğu dile getirilmiştir.
Ihlamur çayı aynı vakitte sakinleştirici ve uykusuzluğa karşı tesirlidir. Oturma banyolarında da birtakım aRomaterapik tesirler vardır.
Ihlamurun ısıtıcı ve terletici tesiri vardır. Bu özelliği namacıylaiyle tıkanmış gözenekleri açar, bedenin bağışıklık sistemini uyarır. Sinirleri uyaran bir yapısı da vardır. Hem de felç ve yüz felcine karşı da yararlıdır. Bunların dışında titreme, kas kasılmaları ve seğirme gibi sorunlara de iyi gelir. Küvet ortamında bir vakit bekletilen ıhlamur ile banyo yapılırsa ağrı dindirici, sakinleştirici bilhassari bulunduğu gibi aynı vakitte saçların süratli uzamasına yardımcı olur ve cilt gözeneklerini açıcı tesiri vardır.
Kum ve taş oluşumunu engeller ve dışa atımına yardım eder. Böbrekleri ve mideyi temizler, bağırsak gazlarının oluşumunu engeller, bağırsak ve mide spazmına karşı da tesirli bulunduğu iddia edilmiştir. Ihlamur çayı gargara yapıldığı vakit ağız amacıylai temizler.
Bu bitki antioksidan bakımından da gerektiğince varlıklıdir. Ihlamurun yararları‘nın bu kadar çok olmasının namacıylalerinden biri bünyesinde tespit edilen quecetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşikler namacıylaiyledir. Bu antioksidan tesir namacıylaiyle ıhlamur çayı içmek bedende biriken serbest radikalleri yok etmeye katkı sunabilecektir.
Bu bitki, diaphoretik tesiri olan bir bitkidir. Bu tesir bedenden toksinlerin atılmasına yardımcı olan terletici bir tesir manasına gelir.
Kanser engelleyici tesiri olan ıhlamurun yararları arasında, ağrı dindirici özelliği de vardır. Hem de, mafsal rahatsızlıklarına da ıhlamurun yararları bulunur. Kan basıncını düşürür ve bedende ve kanda meydana gelen iltihaplanmayı azaltıcı tesiri vardır.
Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?
Ihlamur çayı herkezin bildiği kara çay gibi hazırlanır/demlenir ve katiyen kaynatılmaz. Bir tutam ıhlamurla yeteri kadar eskiden kaynatılmış sıcak su yaydırılır ve 10 dakika demlenir.
Ihlamur nasıl kurutulur?
Ihlamurun, diğer bitkilerde bulunduğu gibi direk güneş almayan ve sıcak bir yerde kurutulması gerekir. Bunun amacıyla yaz aylarında, direk güneş görmeyen çatı altları çok uygundur.
Uyarı: Kalp rahatsızlıkları tespit edilenların ıhlamuru tüketmemesi ya da kullanımı noktasında eksper fikiri almaları gerekmektedir,
Ihlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı hoş kokulardan ötürü ev bahçelerinde sokak aralarında da yetiştirilmektedir ve bilhassa kış aylarında yapraklarından oluşturulan ıhlamur çayları normal kara çayın pabucunu dama atmaktadır.
Kış aylarında bal ve limon ile karıştırılarak içilen ıhlamur çaylarının sıhhat yönünden çok yararlı bulunduğuna inanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri mevsimi geldiği vakit bal arıları amacıyla de bir gıda kaynağı olurken ıhlamurun yapraklarından ilaveten detaylı hastalıklara iyi gelen macunlar yapılmaktadır.
Kalsiyum yönünden varlıklı bir gıda kaynağıdır. Hem de mühim bir A vitamini deposudur. B6 vitamini de içermektedir. Hem de tanen ve glikoz içerir. Kendisinde barındıdığı vitamin, element ve diğer maddelerle birtakım hastalıklara yararları vardır.
Ihlamurun sağlığa yararları
Ihlamurun Sağlığa Faydaları
Ihlamur daha çok kış aylarında soğuk algınlığına namacıyla olan hastalıklara yakalanmamak amacıyla ya da hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En çok yaprakları kaynatılarak demlenir ve limon ya da bal karıştırılarak içilir. En sık kullanım biçimi böyledir.
Grip ve Nezleye Karşı Ihlamur: Ihlamur kış aylarında ortaya gelen soğuk algınlığından ve vakitgelen salgın hastalıklardan korunmak ve bu hastalıkların tedavileri amacıyla tüketilmektedir. Daha çok verim alabilmek amacıyla ıhlamura bal ve limon eklenebilir. Balın yardımıyla bedenin direnci hastalıklarla mücadele amacıyla arttırılır. Balın natural bir antibiyotik olması ıhlamurun tesirini iki katına çıkarır. Yalnız bal, haşlanmış ya da çok sıcak suda özelliğini kaybeder. Bu yüzden ıhlamura karıştırılmadan evvelce kesinlikle suyun soğumasının beklenmesi gerekir.
Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir: Ihlamurun üşütmeden kaynaklanan öksürüğü yatıştırıcı özelliği vardır. Düzenli olarak sıcak tüketildiğinde öksürüğe namacıyla olan bakteri ve mikropları bedenden atar ve solunum yollarında öksürükten ötürü ortaya gelen tahrişleri giderir. Öksürükten daha süratli ve kısa vakitte kurtulmamıza yardımcı olur.
Ihlamur Vücudun Direncini Arttırır: Kan dolaşımının süratlenmesini sağlar ve bedeni sıcak tutmaya yardımcı olur. Genellikle kış aylarında üşüme bozukluğu yaşam sürdüren bireylerin bu bozukluğu çözmesine mühim derecede yardımcı olur. Hastalıklarla genel anlamda mücadele amacıyla metabolizmayı kuvvetlendirir.
Stresi Giderir: Ihlamurun sinir sistemi üstünde de ciddi katkısı vardır. Hazırlanan ıhlamur çayının içerisine karanfil atıldığında sinir üstünde daha çok tesir gösterir ve sakinleştirici özelliği vardır. Böylece genel anlamda sinir sistemlerini olumlu yönde tesirler ve gerilimden kaynaklanan kötü düşüncelerden bünyeyi korur. Yalnız gece geç saatlerde aşırı derecede ıhlamur kullanımı uykusuzluğa namacıyla olabilir. Bu yüzden akşam saatlerinde çok tüketilmemesi tavsiye edilir.
Cilt Sihhatina Ihlamurun Faydası Vardır: Ihlamurun hastalıların yanısıra gözlere de yararları vardır. Kaynatılan ıhlamur yapraklarından elde edilen su, pamuk yordamıyla gözlerin üstüne konur. Bu prosedür yapılırken gözlerinizi kapatmanız gerekir. Bu program yardımıyla hem gözlerin dinlenmesini sağlamış olursunuz hem de göz kapaklarının kenarlarında meydana gelen bakteri ya da çapakların temizlenmesini sağlamış olursunuz.
Saç Sihhati amacıyla Ihlamur: Ihlamurun saç sağlığına da yarar sağladığı bilinmektedir. Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde ettiğini su ile saçlarınızı yıkadığınızda natural bir manzara kazandırmış olursunuz. Bu program saçlarınızı kuvvetlendirir ve aynı vakitte baş derisindeki birtakım kaşıntıları giderebilir. Aynı vakitte saç derilerini kuvvetlendirerek saçların dökülmesine engel olabilir. Zararlı bakteriler ve serbest radikallerden baş derisini arındırarak kaşıntı ve aynısı hastalıklardan korunmamızı sağlar.
Ihlamur Cilt Lekelerini Giderebilir: Yukarıda bahsedilen tüm bu bilhassarin yanısıra ıhlamur cilt hastalıklarına karşı da iyi gelir ve çok çok çeşidi olan hastalıklara karşı kısmen tedavi hedefli olarak kullanılır. Cilt lekelerine de yararlıdır. Bunun amacıyla ıhlamur yaprakları yumuşayıncaya kadar kaynatılır ve lekelerin üstüne uygulanır. Zamanla bu lekeleri çıkardığını göreceksiniz. Ihlamur bunun yanısıra ciltte yaşlanmadan ötürü ortaya gelen kırışıklıkları giderebilir.
Hem de hücreleri kuvvetlendirerek cildin daha geç yaşlanmasını sağlayarak sıhhatli ve güzel manzara sağlayabilir.
Ihlamur Dolaylı Olarak Kalp Sihhatina Faydalıdır: Ihlamurun direkt olarak kalp sağlığına yararlı bulunduğunu söylemek zor ama damarlar üstünde olumlu tesirinden ötürü kalp sağlığına da yararlıdır diyebiliriz. Damar tıkanıklıklarına engel bulunduğu amacıyla tıkanıklıktan kaynaklanan kalp yorgunluğunu ya da mümkün hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir. Damar sertliğinin ortaya gelmesine izin vermez ve kan akışını süratlendirdiği amacıyla damarların etraflarında ortaya gelebilecek tabakalara engel olur. Aynı vakitte bu katkılarıyla beraber kanı kısmen temizleme özelliğine sahiptir diyebiliriz.
Astım ve Bronşit Hastalıklarına İyi Gelir: Ihlamurun genel anlamda solunum yollarına iyi yaklaştığını söylemiştik. Ihlamurun nefesi açıcı özelliği de vardır. Kış aylarında üşütmeden ötürü ortaya gelen bronşit hastalığına iyi gelir. Bronşları yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır. Astım ataklarını yatıştırdığı söylenmektedir. Karaciğerde ortaya gelen iltihaplar üstünde mühim tesirinin bulunduğunu savunan eksperler da vardır. Genellikle vakitğen alerjik astım hastaları amacıyla derli toplu olarak kullanımının tavsiye edildiği söylenebilir. Alerjik astıma karşı tesirli olabilir ve rahatlama sağlayabilir. Önceden tüketilmeye başlanması atakların daha hafif geçip gitmesini sağlayabilir.
Ihlamurun Hipertansiyona İyi Geldiği Söylenmektedir: Yaygın bir düşünce değil ama birtakım eksperler ıhlamurun hipertansiyona da iyi yaklaştığını söylemektedirler. Tansiyonu sıhhatli civarda tutmada az da olsa rolünün bulunduğu söyleniyor.
Terlemeyi Sağlar: Kış aylarında, bilhassa kar yağışının az bulunduğu kışlarda, genellikle virüslerden kaynaklanan salgın hastalıklar insanları muzdarip ederler. Bazı virüs tipleri terleme yolu ile daha basit bedenden atılmaktadır. Bunun amacıyla ıhlamurun yararlı bulunduğunu söylemek mümkündür. Terleme şiddetini yükseltmek amacıyla ıhlamurun içerisine acı biber katılabilir. Böylece acı biberin yardımıyla hem solunum yollarının rahatlaması sağlanır hem de terlemenin şiddeti arttırılmış olur.
Ihlamurun Sindirim Sistemine Faydaları: Sıvı bulunduğu amacıyla sindirim sistemini yormaz. Bunun aksine çok az çalışan tembel sindirim sistemlerine ve bağırsaklara hareket kazandırır. Hazmı hızlandırır ve mideyi yormaz, kuvvetlendirir.
Kansızlığı Giderir: Birçok eksper, ıhlamurun kansızlığı giderdiğini belirtmektedir. Kansızlık bozukluğu çeken bireylerin ıhlamuru derli toplu olarak kullanmasında yarar bulunduğunu söyleyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ