Derya Baykal Örgü Modelleri

Hıçkırığa İyi Gelen Yöntemler

Hıçkırığa İyi Gelen Yöntemler

Hıçkırığa İyi Gelen Yöntemler
Hıçkırık, diyaframın istemsiz kasılmasıdır ve detaylı hastalıklarla ilişkilendirilmiş olsa da genelde zararlı değildir. Fakat uzun vakitn hıçkırıklar bazı durumlarda beyin ve kalp rahatsızlıklarının bir semptomu olarak karşımıza çıkabilir. Peki, hıçkırık namacıyla olur? Merak edilenler haberimizde…”
Hıçkırık namacıyla olur?
Hızlı bir şekilde çok yemek, çok alkol almak, çok hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının ansızın değişmesi ya da heyecanlanmak gibi haller da diyaframın bitişiğinde tespit edilen midenin şişmesine ya da gerilmesine bundan dolayı hıçkırığa namacıyla olur.
Gülerken içimize ani olarak hava çekmemiz namacıylaiyle hava çok süratli bir şekilde gırtlak kapağına doğru ilerler ve diyaframla alakalı sinirleri ikaz eder böylelikle hıçkırık başlar.
Stresli olmak ve can sorunu gibi hallerde hıçkırığın meydana gelmesine namacıyla olur.
Gebelik sırasında anne karnındaki bebek büyürken annenin diyaframa baskı uygular ve hıçkırığa namacıyla olabilir.
Hıçkırığa iyi gelen yöntemler
Aç karnına birkaç karanfil çiğnemek de hıçkırık amacıyla olumlu netice verebilir.
Kese kağıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz.
Hem de nefesini tutma, soğuk su içme, limon ve toz şeker yemek, ufak dili kaşık sayesinde yukarıya kaldırma, dizleri göğüs kafesine yaklaştırmak ve bu pozisyonda bir vakit kalmak göz küresine ve karotise (boyun damarı) masaj gerçekleştirme yardımcı olabilir. Fakat hıçkırığın uzun devam etmesi ya da tekrarlaması halinde kesinlikle doktora başvurmak gerekir.
Uzun vakitn hıçkırık neyin belirtisi?
Hıçkırığın uzun devam etmesi gastroenteroloji, nöroloji, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji gibi değişik bilim dallarını ilgilendirebilen iltihap, tümör, travma ve enfeksiyon gibi problemlerin habercisi olabilir. Hem de merkezi sinir sistemi tümörleri, inme, Parkinson, baş travması, menenjit, multiple skleroz; göğüs boşluğunu tutan kanserler, büyümüş lenf bezleri; koroner yetersizlik, yemek borusu tümörleri, reflü ve helikobakter pylori enfeksiyonu hıçkırığın mümkün namacıylaleri arasında sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ