Derya Baykal Örgü Modelleri

Bağışıklığı Güçlendiren Gıda Öneriler

Bağışıklığı Güçlendiren Gıda Öneriler

Bağışıklığı Güçlendiren Besin Öneriler
Günlük yeterli ölçüde besin takviyesi alınması, enfeksiyon riskine karşı vücudu korumada gerektiğince tesirlidir. İşte bağışıklığı güçlendiren besin destekleri…
Çinko
Demirden sonra vücudunizde en çok tespit edilen mineraldir. Eksikliğinde enfeksiyon ve hastalıklarda yüksek oranda artış görülebilmektedir. Çinko, bedendeki hücre üretiminde görevlidir. Bu sayede de tüm bağışıklık işlevlerinde kullanılmaktadır. Vücudun  sağlık üretemediği ya da depolayamadığı bir mineraldir. Bu sebeple de besinlar dışında takviye olarak da alınmasında yarar var.
Selenyum
Bağışıklık amacıyla çinkodan sonra lüzumlu olan en mühim vitamindir. Antiviral özellik gösterdiği oluşturulan çalışmalarla ispatlanmıştır. Besinlardaki selenyum birtakım hallerde vücuda yetersiz gelebilmektedir. Uygun miktarda takviye olarak almakta yarar var.
Probiyotikler
D vitamini eksikliğinin bağışıklığı düşürdüğünün ispatlanmış olduğunu göz önüne alırsanız, beden amacıyla ne denli mühim olduğunu anlayabilirsiniz. Beyaz kan hücrelerinin patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu tesir göstermektedir. Beden iççin çoksıyla mühim bir vitamindir.
Bütün hastalıkların bağırsakta başladığını göz önüne alırsanız yeterli ve derli toplu miktarda probiyotik içerikli besin tüketmeniz ya da takviye kullanmanız bağışıklığınızı güçlendirecektir. Çünkü yararlı bakteriler bedende hastalığa namacıyla olan zararlı bakterileri yok ederek bağışıklığı arttırmada görevlidir.
Sambucus Nigra (Kara Mürver)
Antiviral tesiri ile öne çıkan kara mürver bitkisinin meyvelerinden elde edilen ekstreler iltihaplanmalara karşı kullanılmaktadır. Yapılan çoğu çalışmada kara mürverin bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyon sürelerini kısalttığı belirtilmiştir. Genellikle de soğuk algınlığı, influence ve herpes de yani viral sorunlarda yüksek oranda tesirlidir.
Gingko Biloba
Ginko Biloba, kuvvetli antioksidanlar sahibi olan ve enfeksiyona karşı koruyucu özellikte olan bir bitkidir. Beyin fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olmasının yanı sıra, dolaşım sistemi üstünde de olumlu tesiri bulunmaktadır. Yaprakları kullanılarak elde edilip besin takviyesi formunda tüketilebilmektedir.
Beta Glukan
Kandaki kolesterol seviyelerini düzenleyerek kalp sağlığını koruyan bir diyet lifidir. Bedende bağışıklık sistemini uyararak enfeksiyonla savaşır. Hem de kan şekeri civarını de düzenler. Mayaların hücre duvarından elde edilerek besin takviyesi olarak da tüketilebilir.
Takviyeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar!
Ginseng ve Gingko özleri destekleri uykusuzluk yapar. Bu sebeple sabah alınmalıdır. Aynı şekilde B12 takviyesini de sabah almanız yararınıza olacaktır.
Bağışıklığınızı arttıran takviyeler; D vitamini, C vitamini, Probiyotikler, Çinko, Selenyum ve Omega 3 gibi takviyeler iken; yorgunluk karşıtı bağışıklık destekleyici takviyeler ise B12 vitamini, Ginseng özleri, Gingko biloba özleridir.
Unutmayın!
Takviyeleri kür olarak almalısınız. Örneğin; Ginseng alıyorsanız 3 ay kullanıp 1 ay ara vermeniz lüzumludir. Günde 5 adetten çok takviye katiyen ve katiyen kullanmayın!
En muhimi tabii ki de besin desteklerini kan tahlilleri neticesine göre hekim kontrolünde alın lütfen.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ