Derya Baykal Örgü Modelleri

Aynı Evde Huzurlu Yaşamak İçin Öneriler

Aynı Evde Huzurlu Yaşamak İçin Öneriler

Aynı Evde Huzurlu Yaşamak İçin Öneriler
Günlük hayat alışkanlıklarımızı derinden sarsan yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 pandemisi kuşkusuz zor ve benzerine rastlanmayan bir süreç. Dışarının tehlikeli ve bazı durumlarda yasak bulunduğu bir dünyada; ofis, yemek arası, kahve molası, okul, okul bahçesi, restoran, sinema salonu, terapi odası, spor salonu ve başka her hayat kısmı eve, içeriye sıkıştı. Aynı evde hayat sürdüren bireyler birbirlerini ilk defa bu kadar sık ve yakından görüyor, birbirlerinin günlerine, bedensel ve ruhsal olarak her haluna bu denli şahitlik ediyor. Hal bu tür olunca aynı çatı altında çift ilişkilerinde sorunlar de giderek artıyor. Peki aynı çatı altında huzuru artırmanın, bir arada sıhhatli bir etkileşim sürdürebilmenin yolları neler? Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin husus ile ilgili bilgi verdi.
Birbirinizin şahsi alanlarına ve “kötü” hislerine izin verin
Çift olmak her şeyi sağlık beraber gerçekleştirme ve her tecrübesi aynı hislerle hayat sürdürmek manasına gelmez. Yakınlık, bazı durumlarda aynılık yanılsamasını yanında getirir. Ancak beraberliği sıhhatli yapan en mühim şeylerden biri iki bireyin arasındaki alana ve değişikliklere yer açabilmektir.
Pandemi döneminin başlamasıyla beraber çok değişik duygular, bedensel ve ruhsal reaksiyonlar vermeye başladık. Hem siz hem partnerinizin kötü hissedebilirsiniz. Bunu ifade etmeye ve duymaya izin verin. Korku, panik, takıntılı davranışlar, yadsıma, öfke, donuklaşma, huzursuzluk, uykusuzluk, iştah artışı ya da kayıbı gibi pek çok duygu ve tepkiyi deneyimliyoruz.
Dahası, örnek olarak siz aynı haber ya da hal karşısında soğukkanlı bir tutum içersinde kalırken, partneriniz yoğun bir panik ya da denetim gereksinimi yaşayabilir. Kendi duygunuzu söylerken, partnerinizin iç dünyasına da alan açar şekilde yaklaşmaya çalışın, ona ne hissettiğini sorun. Koronavirüs salgını başlayalı uzun bir vakit olmuş olsa da, pandemi gibi tekinsiz ve beklenmedik bir olguyla baş kafaya kalmak herkes amacıyla hala yeni.
Az yargılayın, bol takdir edin
Yakınlık, dikenli tellerle olası değildir. Pandemi döneminde, çoğalan gerilim ve sıkışmışlık hisleri iç dünyamızda pek çok değişik duyguyu tetikleyebilir ve karşımızdakine yönelen suçlayıcı tutumları artabilir. Öte yandan benzer kırılganlıkları ve karışık duyguları partnerimizin de yaşayabileceğini unutmamak mühim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ