Derya Baykal Örgü Modelleri

Asma Yaprağı Faydaları Nelerdir

Asma Yaprağı Faydaları Nelerdir

Asma Yaprağı Faydaları Nelerdir,
Her evde çerez gibi tüketilen zeytinyağlı sarma asma yaprağının olağanüstü lezzetidir. Bu lezzetli asma yaprağının sonsuz faydaları arasında en çok göze çarpan ise alkol bağımlılığını önlemesi. Asma yaprağının faydaları, varis ve cilt amacıyla asma kürü ile alkol bıraktıran asma kürü tariflerini sizler amacıyla hazırladık.
Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?
Unutkanlığın azalmasını gerçekleştiren asma yaprağı hatırlamayı güçlendirir.
Toplardamarların güçlenmesini sağlar.
Vücudun kuvvetlenmesinde etkilidir.
Bacak damarlarının şişmesini önler.
Özellikle çocukların zeka gelişimini arttırır.
Sürekli devam eden ishali keser.
Rahim kanamalarını durdurur.
Sarılığa karşı tedavi edicidir.
Hemeroit ve varis tedavisinde kullanılır.
Midede meydana gelen iltihaplara iyi gelir.
Bağırsak yaralarına asma yaprağının şırası iyi gelir.
Asma ağacından süzün su tüketildiğinde böbrek taşlarını döker.
İçeriğinde A, C, E, B6, K, vitaminleri sahip olan asma yaprağında aynı vakitte manganez, demir, bakır, lif, magnezyum, riboflavin, kalsiyum ve folat bulunur.
5 asma yaprağı 14 kaloridir.
Varis Kürü Nasıl Yapılır?
Asma yaprakları ( 1 avuç )
Su ( 1 litre )
Hazırlanışı: Asma yapraklarını incecik kıyın ve suyun amacıylae ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatıp süzün ve günde 3 kere yarım çay bardağı tüketin.
Cilt İçin Asma Yaprağı Kürü
Asma yaprakları ( 20 adet kadar )
Su ( yarım litre )
Hazırlanışı: Suyu tencereye alın ve asma yapraklarını amacıylae atıp kısık ateşte yavaş, yavaş kaynatın. Kaynayıp suyunu iyice verdikten sonra soğumasını bekleyin. Her gün pamukla bu suya bandırıp yüzünüzü silin. Cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
Alkolü Bıraktıran Asma Yaprağı Kürü
Alkolden tiksindiren bu kür yavaş, yavaş bırakmanızı sağlayacaktır.
Asma yaprağı ( 10 adet )
Su ( 1 bardak )
Hazırlanışı: Bir bardak suyun içerisine asma yapraklarını ekleyip 6 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatıp süzün ve ılık durumda tüketin.
Asma yaprağının faydaları nelerdir? Uzman Diyetisyen Kübra Esin, asma yaprağının sağlığımız üstüne olan etkisi ile ilgili bilgi verdi. Ükemizde sık sık zeytinyağlı ve etli yaprak sarması olarak tükettiğimiz asma yaprağı, düşük kalorisinin yanı sıra yüksek besleyici sayısal sayısal sayısal değeri ve sağlığa olan olumlu etkisi ile de sıhhatli beslenmenin vazgeçilmezlerinden biridir. İşte, asma yaprağının başka faydaları… • Bağırsak sağlığı amacıyla mühim olan posanın varlıklı kaynağıdır. Yüksek posalı yiyeceklerin kabızlığı önleme, kolesterolü düşürme ve kan şekerini yavaş yükseltme gibi olumlu etkisi vardır. Siz de sarmalarınızı pirinç yerine bulgur ile yaparak posanın bu olumlu etkisinden yaralanabilirsiniz. • Tek başına asma yaprağı kolesterol içermez. Zeytinyağı ile gerçekleştireceğiniz sarmalar ile hem zeytinyağının hem de asma yaprağının kalp sağlığı üstüne koruyucu etkisinden faydalanabilirsiniz. • Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve iltihaplanmalara karşı koruyan A ve C vitaminlerini içermektedir. Bu vitaminler ilaveten antioksidan vitaminler olup kansere karşı bedenimizi korumaktadır. • Kalsiyum başta olmak üzere manganez, bakır, magnezyum ve demir gibi detaylı mineralleri içermektedir. Sağlıklı kemik ve dişler amacıyla kalsiyum mühim bir mineraldir. Süt ve süt ürünleri kalsiyumun asli kaynağı olmakla beraber asma yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyumun bitkisel kaynaklarındandır. • Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Laboratuar hayvanlarında oluşturulan çalışmada asma yaprağının içerdiği bileşenlerin, Alzheimer hastalığının sebebi olan beyinde beta amiloid plaklarının birikmesini önlediği gösterilmiştir. • Ülkemizde genelde asma yaprağı salamura şekilde tuzda bekletilip saklanmaktadır. Tuzun zararlı etkisinden korunmak amacıyla kullanmadan evvelce suda beklettikten sonra tuzu iyice çıktıktan sonra kullanmaya özen gösterin. Hem de hipertansiyonu olan, böbrek hastaları ve tedavi boyunca sodyumdan uzak durması gereken hastalar salamura asma yaprağını tüketmemelidirler,
Asma yaprağı, üzüm yapraklarına verdiği isimdir. Dolması ünlü olup, Yunanca dolmas tabiri, üzüm yaprağı sarmasıdır ve pek çok dile dolmas biçiminde geçmiştir. Üzüm yaprakları, yeşilken haşlanıp ya da buharda pişirilip tüketilebilir. Hem de salamurası da kurulmaktadır. Bu salamura birtakım yemeklerin yanısıra turşu gibide tüketilebilir. Hem de kurutulmuş biçimi ile de kullanılmaktadır.
Kalorisi çok düşüktür ve 5 adet üzüm yaprağı ortalama 14 kaloridir. Vitamin ve mineral tarafından gerektiğince varlıklıdir. C vitamini, E, A, K ve B gurubu vitaminleri, demir, lif, kalsiyum, magnezyum ve bakır tarafından varlıklıdir. Folat ve manganez de ihtiva etmektedir.
Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi üzüm yaprağı inflamasyona karşı etkilidir. Enflamasyon neticesi oluşabilecek, artrit ve Crohn hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, Alzheimer gibi problemlere iyi gelir.
Üzüm yaprağının glisemik indeks sayısal sayısal sayısal değeri çok çok düşüktür. Bu amaçla diyabet hastalarının tüketebileceği gıdalar arasındadır. Burada çiğ, salata biçiminde ya da buharda pişirmek biçiminde tüketim amacıyla geçerlidir. Eğer pirinç ve buğday gibi gıdalarla tüketilirse glisemik indeks sayısal sayısal sayısal değeri değişir.
Freiburg Üniversitesinde 2010 senesinde oluşturulan bir incelemeye göre, asma yapraklarından elde edilen bitkisel özler, süreğen venöz yetmezliği tespit edilen hastalarda ortaya gelen ödemi azaltmıştır.
Hem de; ishal, uterus kanaması, vajinal akıntılara karşı yararlı bulunduğu belirtilmiştir. Geleneksel olarak, göğüs ağrısı, Romatizma, baş ağrısı gibi problemlere karşı da kullanılmıştır.
Asma yaprağı taze iken sıhhatli bir gıda maddesidir. Fakat salamurası yüksek oranda tuz ihtiva edeceğinden salamurası tüketildiğinde iyice yıkanmalı ve tuzun aktığına emin olunmalıdır,
Not: Tüketim tavsiyesi değildir. Asma yaprağının anlatılan faydaları, katiyen ilaç ve tedavi yerine geçemez. Hamileler, bebeklerini emziren bayanlar, çocuklar ve ilaç kullananlar amacıyla tüketim miktarı belirtilmemiştir. Uzun süreli kullanımlarda doktor tavsiyesi alınmalıdır sağlıcakla Kalınız,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ