Derya Baykal Örgü Modelleri

Ağrılara Karşı Yakı Bandı Nasıl Kullanılır

Ağrılara Karşı Yakı Bandı Nasıl Kullanılır

Ağrılara Karşı Yakı Bandı Nasıl Kullanılır
Yakı bantları, bilhassa çetin geride bıraktığımız kış aylarında bedenimizde detaylı sebeplerden ötürü meydana gelen mafsal ve adale ağrılarının hafifletilmesine yardımcı, ilaçlı bezler olarak kullanılıyor. Neredeyse her eczanede bulunabilecek bu bantlar, bilhassa orta yaş üzeri kesim doğrulusunda daha sık talep görüyor. Kendisinde barındıdığı maddeler yardımıyla insan bedenine kuvvetli bir şekilde yapışan bu bantlar, etkisini gösterdikten sonra çıkarılıp, atılıyor.
Fiyatı ideal ve ağrılar amacıyla kolay çözüm olarak tercih edilen yakı bantlarının tüketimi konusu ile ilgili uyarılarda tespit edilen Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, yararlı bir ürün olsa da yakının ilgili kullanılmasının mühim bulunduğunu söyledi. Yalbuzdağ ilaveten pazar da düzmece yakı bantlarının satıldığını da ifade etti.
Yakı bantlarını alerjisi ya da derisi titiz olanlar kullanmasın
Yakı bantlarının ortamında acı biberden elde edilen kapsikumların bulunduğunu dile getiren Yalbuzdağ, bant yapıştırıldığında yanma duygusunun bu kapsikumlar yardımıyla meydana çıktığını belirtti. Yanma ardından bandın yapıştırıldığı bölgenin lokal olarak ısındığını ve rahatlama etkisinin başladığını dile getiren Yalbuzdağ, bu rahatlamaya rağmen yakı bandı kullanırken ilgi edilecek hususların bulunduğunu söyledi.
İnsan cildinde maksimum 2 gün kalması gereken yakı bandının vakit aşımında zarar vermeye başlayabileceğini altını çizen Yalbuzdağ, “Bu halde deride aşırı titiziyet, yanma ya da alerjiye namacıyla olabilir. Kuvvetli yapışkana sahip bulunduğu amacıyla bir gün sonra çıkarmak ideal olacaktır. Alerjisi ya da derisi titiz olanlar kullanmamalı” dedi.
Sahte yakı bandı nasıl anlaşılır?
Yakı bantlarının eczanelerde satıldığını ve insan sağlığı amacıyla sarfedilen bu ürünün satın alınacağı tek yerin de eczaneler olması gerekliliğini kaydeden Yalbuzdağ, buna rağmen pazarda ucuz maliyetle üretilmiş düzmece yakı bantlarının diğer işletmelerde el altından satılabildiğini söyledi.
Vatandaşları eczane dışında bir yerden yakı almaması içeriğine uyaran Yalbuzdağ, “Dikkatli olmak lazım. Yapışkanından, etkisinden, kokusundan bir yakı bandının gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Bu noktalara ilgi edilirse ve kullanım biçimi doğru anlaşılırsa ortada bir problem kalmaz” diye konuştu.
Yakı ne vakit bedene zarar verir?
İş yerinde kış aylarının gözde ürünlerinden birisinin de yakı bandı bulunduğunu kaydeden Eczacı Emine Berat Demirci ise doğru kullanılmış bir yakının bedene zarar vermeyeceğine ilgi çekti.
Yakının bedende 1 ya da 2 günden çok kalmaması gerekliliğini ifade eden Demirci, “Ancak bakıyoruz, 4 gün bedeninde tutanlar var. Yakı bandı bedeninde yapışıkken sıcak duş alanlar var” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ