Derya Baykal Örgü Modelleri

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Ağız Kokusu Ne İyi Gelir
Nefes kokusuna genelde besinlerde tespit edilen kükürt namacıyla olur ve fakat tüketilen besin sindirildikten 24 saat sonra geçer. Kronik ağız kokusuna ise iyi temizlenmeyen dişler, sıhhatsız beslenme, diş eti hastalıkları ve çürük dişler namacıyla olabilirken birtakım durumlarda bu hal karaciğer hastalıkları ya da diyabet gibi daha ciddi sıhhat problemlerinin habercisi olabilir.
Çoğu vakit soluk kokusunun sebebi sindirim sisteminizdeki candida mayası ve bakterilerin aşırı artışından kaynaklanıyor olabilir.
Eğer soluk kokusunu tamamiyle yok etmek istiyorsanız beslenme tarzınızda birtakım farklılıklar yapmanız ve ağız hijyeninize daha çok ilgi etmeniz gerekir.
Nefes kokusunu engel olan yiyecekler neler?
Yüksek lifli besinler- Lifli besinler sindirim sisteminize iyi gelir ve bedeninizdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Su – Vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmak amacıyla günde en az 8 bardak su amacıyla.
Maydanoz – Klorofili yüksek bu mucizevi sebze natural bir soluk tazeleyicidir.
Turunçgiller – Sağlıklı dişler ve diş etleri amacıyla lüzumlu A ve C vitaminini ve antioksidanları içerir.
Probiyotik yönden varlıklı yiyecekler – Kefir, natural yoğurt, amasai, kimchi ya da lahana turşusu gibi yiyecekler natural probiyotiklerdir ve sindirim düzeneğinin en büyük yardımcılarıdır,
Nefes kokusuna namacıyla olan yiyecekler neler,
Soğan ve sarımsak
Nefes kokusunun bir numaralı sebebi olan bu besinleri yemeklerinizde kullanacağınız vakit yumUşak olacak şekilde pişirmeye ve çiğ tüketmemeye ilgi edin.
Kızarmış besinler ve diğer yüksek trans yağlı yiyecekler – Bu besinlerin sindirimi zor bulunduğu amacıyla soluk kokusuna namacıyla olur. Şeker – Şeker, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açarak soluk kokusuna namacıyla olur. Yapışkan yiyecekler – Karamel gibi dişlere yapışarak çürümeye namacıyla olan yiyeceklerden kaçının.
Tatlandırılmış içecekler – Şekerli içecekler dişlerinizi şekerle kaplar ve çoğu şahıs bu içecekleri tükettikten sonra dişlerimizi fırçalamamız lüzumluliğini bilmez.
soluk kokusunu engel olan en iyi 5 çözüm
1 Klorofil (yemeklerden sonra 1 çay kaşığı) Bir tutam maydanoz yemek aynı tesire sahip olacaktır.
2 Probiyotik Probiyorik iyi bakterilerin miktarını arttırırken ağız kokusuna namacıyla olan kötü bakterilerin miktarını azaltır.
3 Deve dikeni Sindirimi kolayleştirir ve karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur.
4 Nane yağı Nane yağı, natural bir soluk tazeleyicidir, sindirim sistemine iyi gelir ve solukte hoş bir koku bırakır.
5 Hindistan Cevizi Yağı İle Gargara (1 yemek kaşığı 5-20 dakika) Hindistan cevizi yağı ile gargara gerçekleştirme soluk kokusu amacıyla etkili tedavilerden biridir.Bu teknik diş ipi kullanmaktan daha yararlıdır ve diş ipinde bulunduğu gibi diş etlerinize zarar vermez.1 çorba kaşığı hindistancevizi yağını alın ve hafifçe ağzınızda 20 dakika kadar gargara yapın,
Ağız ve kötü soluk kokusu ve tedavisi:
Ağız kokusun sosyal yaşamı ve cinselliği etkilemektedir. Partnerinizin bu hali cinsel isteksizliğe namacıyla olur. İş çevrelerinde de bu hal toplumda itilmişliğe namacıyla olmaktadır. Pek çok şahıs amacıyla kötü ağız kokusu tiksindirici gelmekte arkadaşlarını uyarmak yerine ondan kaçmayı tercih etmektedirler. Kendi halini bilen şahıs, çözümünü bulmak yerine kötü ağız kokusu ile yaşamakta ve bunun bir problem olmadığına kendilerini inandırmaktadır. Yapılan incelemeler da özel hayatlarında cinsel isteksizliğe namacıyla olmaktadır. Toplumun her kesiminde ve dinsel ögelerde dahi bu hal ayıp kabul edilmektedir.

Toplumda her dört şahıstan birisinde ağız kokusu vardır. Nefesin kötü kokması toplumda genel ve vakitgelen bir problem olmasına rağmen, utanç verici kabul edilir. Ağız kokusunun sebebi genelde bakterilerin besin parçacıklarını parçalaması sonucudur. Bunun neticesinde ağızda meydana gelen uçucu sülfür bileşikleri sebebi ile ağızda kötü koku oluşur. Bu da kötü ağız kokusunun birincil sebebidir. Ağızın sıcak ve nemli ortamı bu bakterilerin yayılması amacıyla uygun bir ortamdır. Kokunun kaynağı genelde dilin üst tabakası, boğaz, bademcik ve diş aralarından kaynaklanmaktadır. ağız kokusu, vakit vakit meydana çıkabilir ya da sebebine bağlı olarak, uzun vakit kalıcı olabilir.

Soğan gibi kolay bir yiyecekten tutun, sıradan bir diş bozukluğu bile kötü ağız kokusuna namacıyla olabilmektedir. Kötü ağız kokusunun tedavisi amacıyla en iyi yol, kötü kokuya namacıyla olan sebebi keşfetmek ve onunla mücadele etmektir. Eğer sebebi belirlenememişse, geçici olarak bozukluğun çözülmesine yönelik birtakım önlemler alabilirsiniz.

Ağız kokusunun en mühim namacıylalerinden biri, bireyin ağız içersinde kalan besin parçacıklarıdır. soğan, sarımsak ve diğer besinler kötü ağız kokusuna namacıyla olur. Ağız kokusunun bir diğer genel sebebi de ağız hijyenin kötü olması ve diş hastalıklarıdır. Sigara içmek, vakitğen bademcik iltihabı, sinüzit, boğaz iltihapları, geniz akıntıları, bronşit ve diğer solunum yolu iltihabi hastalıkları kötü ağız kokusuna namacıyla olan sebeplerdir. Yanında kötü kokuya, mide rahatsızlıkları, vakitğen akciğer iltihabi hastalıkları namacıyla olabilir. Ya da hoş olmayan Farklı bir kötü ağız kokusu sebebi de böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve denetimsiz diyabet, birtakım kanserler ve birtakım metabolik hastalıklarında olabildiği gibi çoğu hastalıklarda da olabilmektedir. Yeterince tükürük olmayan bir ağızda kötü kokun sebebi olabilir. Ağız kuruluğu, uyku esnasında natural olarak meydana çıkarken, tükürük bezlerinin hastalıklarında görülebilmektedir. Sigara ve ağır zayıflama diyeti yapanlarda da ağız kokusu olabilmektedir.

Ağız kokusu ve kötü solukin kolay ve natural yollarla tedavisi
1. Ağız kokusunun tedavisi amacıyla en iyi yolu, günde en az bir kez yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Dil fırçaları ile de vakit vakit dili fırçalamak ek olarak kötü kokuyu ortadan kaldırmak amacıyla de çok mühimdir. Çıkarılabilir diş protezlerinin bakımının da iyi yapılması gerekir.

2. YumUşak kıllı bir fırça kullanmak da mühimdir ve diş fırçanızı her üç – dört ayda bir değiştirmelisiniz. Hem de dişlerinizi en az altı ayda bir temizletmelisiniz. Bu işlemler iyi bir ağız hijyeni amacıyla lüzumludir.

3. Yeterince su amacıyla aynı vakitte genel sıhhat amacıyla yararlı olabileceği gibi ağzınızı nemli tutacaktır. Su yerine kahve, soda ya da alkol kullanmayın. Tükürük, uyarmak amacıyla diğer bir yolu sakız çiğnemektir Ancak, şekersiz tipleri deneyin.

4. Ağız kokusunun bir çözümü de taze maydanoz ya da nane yaprakları, karanfil, rezene kullanmaktır. Ancak, bu yalnızca geçici bir çözümdür. Genellikle sarımsak, soğan ya da balık gibi yiyeceklerden sonra Maydanoz, nane gibi, bitkilerdeki klorofil maddesi ağız boşluğundaki bakterileri öldürür.

5. Kötü soluki nötralize eden tarçın, karanfil çiğneyebilirsiniz. tarçın kokuyu ortadan kaldırmaz ama ağızda bakterilerin azaltılmasına yardımcı olur. Ya da tarçın aRomalı şekersiz sakız kullanın.

6. Rafine Şeker Tüketimi azaltın

7. Yeşil çay amacıyla: çayda tespit edilen polifenol, ağız kokusuna namacıyla olan sülfür üreten, Ağzınızın içersindeki zararlı bakterileri öldürecektir

8. Suya biraz limon damlatın ya da limon suyu ile ağzınızı çalkalayın

9. Kızılcık suyu bakterilerin ağız içersinde oluşmasını önler.

10. Karbonatlı su ve tuzlu su hazırlayabilir bu suyla gargara yapabilirsiniz ve dil fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.

11. Sigarayı bırakın.
Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ